Novinky z kryptosvěta uprostřed léta

Souhrnný pohled

Volatilita je zpět! Po třech měsících pohybu do strany se podařilo bitcoinu utéct z rozsahu $9-10k a během jediného týdne se cena vyhoupla až k cenovce 12 tisíc dolarů. Ethereum zažilo ještě vyšší růst - a následnou korekci. Nebudeme zde předvídat, zda je toto již začátek pořádného bull runu, či ceny ještě na nějaký čas padnou - pravděpodobné však je, že cenová volatilita je vskutku zpět. Dobré prostředí pro zkušené obchodníky - nezapomínejme však, že většina obchodníků je nezkušených a dlouhodobě tratí na obchodování gatě. Během neděle 2.8. totiž cena bitcoinu zaznamenala rychlý propad o 1500 dolarů během 10 minut. Pro většinu lidí je v takovém prostředí lepší neobchodovat, ale prostě dlouhodobě přikupovat v rámci strategie DCA - dollar cost averaging.

Jedna věc je co se cenového vývoje týče hodná vypíchnutí - červenec uzavřel na nejvyšší ceně od prosince 2017. Ačkoli nejsou “závěrečné” ceny příliš vypovídající (kryptoměnový trh pracuje 24/7), jedná se o zajímavý signál posilujícího sentimentu.

Zdroj: https://www.coindesk.com/bitcoin-ends-july-at-highest-monthly-close-since-2017-peak.

V předchozím newsletteru jsme zmínili hack Twitteru, při kterém účty známých osobností sdílely podvodnou výzvu k zasílání bitcoinů s vidinou zdvojnásobení. Hlavním pachatelem hacku byl sedmnáctiletý Graham Clark z Floridy, kterému pomáhali 2 obdobně staří kamarádi. Hackeři získali pouhých 120 tisíc dolarů v bitcoinu.

Cenové grafy

Cena Bitcoinu (USD) v období 3.7.-2.8. Zdroj: Coinmetrics.io

 

Cena Etherea (USD) v období 3.7.-2.8. Zdroj: Coinmetrics.io

 

Cena Etherea Classic (USD) v období 3.7.-2.8. Zdroj: Coinmetrics.io

Hlavní události

Bitcoin: americké banky mohou nově pro klienty držet bitcoiny v úschově. Ačkoli se jedná o zajímavou zprávu posilující legitimitu bitcoinu v očích běžného amerického občana, může se jednat o dlouhodobě nebezpečný trend - samospráva bitcoinu je jeho základní vlastností, naopak svěřování bitcoinu třetím stranám se v dlouhém období vždy vymstí. 

Když už jsme u amerických bank, pak stojí za pozornost nedávné vyjádření banky Goldman Sachs. Ta v komunikaci s klienty napsala, že dlouhodobá životnost amerického dolaru je v ohrožení, a to vzhledem k výši vládního zadlužení a bezprecedentní monetární politiky. Doporučením Goldmanů je investovat do zlata - Bitcoin jako vždy podceňují. 

Na Alze opět vyšla nálož bitcoinového obsahu: 

Ethereum

Pro Ethereum byly uplynulé týdny obzvlášť nabité, optimismus je patrný ze všech stran. 

Objemy na decentralizovaných burzách vzrostly v červenci o 174 % a zobchodovalo se rekordních 4,3 miliardy dolarů. Největší podíl na tomto objemu má směnárna Uniswap.

V rozličných DeFi službách se nyní nachází již 4 miliardy dolarů. To sice mnozí vnímají jako pozitivní známku vývoje, jiní jsou však v hodnocení opatrnější - problémem mnoha DeFi aplikací je totiž skutečnost, že ani zdaleka decentralizované nejsou a pro uživatele jsou často rizikovější, než si uvědomují. Výstižně popsal deziluzi z DeFi známý komentátor Chris Blec: 

Zdroj: https://twitter.com/ChrisBlec/status/1289644746541944833

Na Coindesku vyšel článek s aktualitami ohledně vyhlíženého přechodu na síť ETH 2.0. Stojí za přečtení.